7.6.2018 / Gösterim Sayısı : 197

Tarımdan Bolu’ya 342 Milyon TL

​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının taşra kolu olan Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü üretimi ve üreticiyi teşvik amaçlı yaptığı destek ödemeleri ile sürdürülebilir üretimi sağlamaktadır.
Bu amaçla Kırsal kalkınma, Hayvancılık, Bitkisel Üretim, ve İl özel İdare Kaynaklı destekler vb. destek kalemleri ile üreticinin ve üretmek isteyenin yanında yer almaktadır.
2003-2017 yıllarını kapsayan 15 yıllık dönemde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve İl Özel İdaresi kaynaklı olmak üzere Bolu tarımsal üretimine 342 Milyon TL gibi devasa bir kaynak aktarımı sağlanmıştır.
2003-2017 yılları arasındaki desteklemeleri inceleyecek olursak;

  • Hayvancılık desteklemeleri 147,2 Milyon TL
  • Bitkisel Üretim desteklemeleri 135,5 Milyon TL
  • Kırsal Kalkınma Desteklemeleri
  1. Genç çiftçi Projeleri 9,6 Milyon TL
  2. Kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme projeleri 37,6 Milyon TL
  3. Makine-ekipman hibe desteklemeleri 5,3 Milyon TL
  • İl Özel İdare Kaynaklı desteklemeler 6,8 Milyon TL
olmak üzere toplamda son 15 yılda 342 Milyon TL olarak gerçekleşmiştir.
Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet MURAT;
"Bakanlığımız üretimde kalmayı sağlamak, üretimi arttırmak, üretimi teşvik üreticiyi teşvik gibi kısacası üretimde sürdürülebilirliği devamlılığı sağlamak adına çalışmalarını yürütmektedir. Yeni dünya düzeninin stratejik değeri gıda. Gıdasını üreten ve gıdası kendine yetebilen ülkeler her zaman 1 adım önde olacaktır. Ülkemiz maalesef tarımsal üretim potansiyelinin altında yer almaktadır. Bunu arttırmak ve ideal üretim seviyesine ulaşmak adına çalışmalarımızı sürdürmek zorundayız.  Bakanlığımız ve il Müdürlüğümüz son 15 yıllık dönemde Bolu İlimize 342 Milyon TL gibi devasa ve tamamı hibe bir kaynak aktarımı sağlamıştır. Bu tablo Bakanlığımızın insan odaklı çalışma prensibinin bir parçası olarak üretenin üretmek isteyenin her zaman yanında olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu rakamın içeriğine baktığımız zaman aşısından, hayvanına, makinesinden, tarlasına, tohumundan mazotuna gübresine kadar hemen her kalemde devletimizin bir payı olduğunu görmekteyiz. Görüldüğü üzere yeter ki üretelim, üretmek isteyelim. Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüz olarak üzerimize düşeni yapmakla mükellefiz. Bizler bunun için maaş alıyor, sizler için çalışıyoruz. Üretimi arttırmak ve teşvik etmek amaçlı desteklemeler 2018 yılı için de devam etmekte olup önümüzdeki dönemlerde de devam edecektir. Sözlerimi sonlandırırken üreticilerimize bereketi, kazancı bol bir üretim sezonu diliyorum" dedi.
Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz. 

''