3.7.2018 / Gösterim Sayısı : 240

Bolu Civril Ayşe Fasulyesi Projesi’ne Bitki Sağlığı Desteği

#Bolu Civril Ayşe Fasulyesi Projesi’ne Bitki Sağlığı Desteği
​Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi kapsamında Proje paydaşları olan Bolu Bağışçılar Vakfı ve Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile birlikte yürütülen  "Coğrafi İşaret ve Markalaşma Yolunda Bolu Civril Ayşe Fasulyesi Projesi"nin ikinci yılında arazi çalışmaları devam etmektedir. Proje kapsamında 2018 yılında kadın çiftçilerimize tohum dağıtımı yapıldı.
Bunun yanında bitki sağlığı ve bitki besleme çalışmalarına destek amacıyla Proje koordinatörü Ayşe EKDİOĞLU tarafından Köprücüler Köyü'nde kadın çiftçilerimize kimyasal ilaç ve gübre dağıtımı yapıldıktan sonra; kimyasal ilaçların ve gübrelerin nasıl kullanılması gerektiğinden ve en önemlisi de son ilaçlama ile hasat arasındaki sürelere dikkat edilmesi konularında çiftçilere bilgiler verildi.
Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet MURAT;
"Civril Ayşe projesi geçtiğimiz üretim sezonunda gerek verimi  gerekse farklı ve eşsiz tadıyla fark yaratmıştır. Proje bu üretim sezonunda da devam edecektir. Tohumları dağıttık, ekimler yapıldı ve bitkimizi korumak ve gelişiminin olumlu ilerlemesi açısından ilaç ve gübre desteğini de sunarak tarladan çatala üretimin her aşamasında var olma prensibiyle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. İnşallah en kısa zamanda Bolu Civril Ayşe Fasulyesi markalaşma yolundaki serüvenini de tamamlayarak hem üreticisine hem de ilimize daha fazla katma değer sağlayacaktır" dedi.
Kadın çiftçilere arazide bilgilendirmenin yanında fasulyelerde meydana gelen bitki hastalık ve zararlıları yönünden ve bitki besleme konularında uygulamalı eğitimler verilmektedir. Yıl boyunca Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından teknik destek ve hizmetler devam edecektir.
Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

''