6.7.2018 / Gösterim Sayısı : 546

İç Sularımızda Kaçak Avcılıkla Mücadele Aralıksız Devam Ediyor

#İç Sularımızda Kaçak Avcılıkla Mücadele Aralıksız Devam Ediyor
​Bolu İl Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol Görevlileri, Seben ve Mengen İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelleri ile Mengen ve Seben İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı ekiplerin 03-05/07/2018 tarihleri arasında denetim gerçekleştirdi.
1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve Su Ürünleri Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanan 4/2 numaralı amatör amaçlı Su Ürünleri avcılığını düzenleyen Tebliğin ;
İç Sularda amatör avcılık başlıklı 11. Maddenin (ç) bendinde "kiraya verilen istihsal sahalarında avcılığın serbest olduğu dönemlerde, resmi tatil günlerinde kişi başına en fazla 3 iğneli bir olta takımı ile amatör avcılık yapılması serbesttir" denmektedir. Bu sebeple İlimizde bulunan kiralık istihsal sahalarında (Yeniçağa Gölü, Seben Taşlıyayla Göleti, Mengen Köprübaşı Baraj Gölü) vatandaşlarımızın bu hususlara özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir.
Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet MURAT;
"İç sularımızdaki hayatı zenginleştirmek ve korumak adına gerek balıklandırma gerekse yapılan denetimlerle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Nihayetinde milli zenginliklerimiz sadece bizlere ait olmamakla beraber yarınlara bırakmamız gereken emanetlerdir. Bu düşünce ile hareket etmek her birimizin önceliği olmalıdır. Lakin istisnai birtakım kaçak avcılık faaliyetleri ile iç sularımızdaki yaşam dengesi bozulmaktadır. 7/24 prensibi ile çalışmalarını sürdüren su ürünleri kontrol görevlilerimiz ve jandarma ekiplerimiz periyodik aralıkların yanı sıra duyarlı vatandaşlarımızın ihbarlarına istinaden de denetimlerini gerçekleştirmektedir.  Koordineli gerçekleştirilen denetimler neticesinde 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanununa muhalefet nedeniyle 23 kişiye toplamda 9.858 TL idari para cezası uygulanmıştır. Vatandaşlarımızdan ricam kurallara riayet ederek hareket edilmesidir. Unutmayalım bu zenginlikler birimizin değil hepimizindir. Bu bilinçle hareket edelim" dedi.
Denetimler aralıksız devam edecek olup, vatandaşlarımızın su ürünleri avcılığına çıkmadan önce 4/2 numaralı amatör amaçlı Su Ürünleri avcılığını düzenleyen Tebliğ'de belirtilen kurallara uymaları gerekmektedir.
Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

''