2.11.2018 / Gösterim Sayısı : 67

Hayvan Hastalıkları ile Mücadele için Aşılama Çalışmaları Aralıksız Devam Ediyor

#Hayvan Hastalıkları ile Mücadele için Aşılama Çalışmaları Aralıksız Devam Ediyor
​Özellikle Şap hastalığının mücadelesinin kolay olmadığını, hastalıkla ilgili sonbahar dönemi aşılama kampanyasının 30 Kasım 2018 tarihine kadar devam edeceğini ve çiftçilerimizin bilinçlenmesi, personellerimizin çabası ile inancımızın arttığını belirten Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet MURAT sözlerine şöyle devam etti:
"Dünya üzerindeki en bulaşıcı hastalık şap hastalığıdır, bu nedenle şap aşısı en büyük savunma kaynağımızdır. Müdürlüğümüze bağlı Veteriner Hekimler ve Veteriner Sağlık Teknikeri personellerimiz Şap aşısı kampanyası esnasında, halk sağlığını tehdit eden, gebelerde buzağı atıklarına neden olan Brusella hastalığı için Brusella aşısı ve yeni doğan buzağılarda septisemi nedenli ölümleri azaltmayı amaçlayan E. Koli aşısı yapılmaktadır . Bu şekilde kısa süre zarfında genel ve etkin bir hayvan sağlığı koruması hedeflemekteyiz " dedi.
İl Müdürü İzzet MURAT 'ın açıklamalarından, 2018 sonbahar aşılama kampanyası kapsamında Bolu il genelinde tüm hayvancılık işletmelerinde yürütülen aşılama faaliyetlerinin durmaksızın devam ettiği, İl genelinde 124.000 olan aşılama adedi hedefinin yarı yarıya gerçekleştirilmiş olduğu, 30 Kasım tarihine kadar hedefin %100 'ne ulaşılarak koruma bağışıklığının sağlanacağı bilgisi alındı.
Aşılama uygulamalarının en akılcı ve etkin koruma yöntemi olduğunu söyleyen İzzet MURAT, Bulaşıcı hastalıklarda tüm hayvan varlığının eş zamanlı aşılanmasının kritik öneme sahip olduğunu, konu ile ilgili gerekli çalışmaların yanında çiftçi bilgilendirmelerine de önem verdiklerinin altını çizdi.
Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

''