6.11.2018 / Gösterim Sayısı : 66

Havza Bazlı Desteklenecek Ürünler AçıklandıTarım ve Orman Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülen "Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli" kapsamındaki havza bazında desteklenecek ürünlerin dağılımı belirlendi.

Bitkisel üretim faaliyetlerinin planlanması, toprakların boşa ekilmemesi, üretilen ürünlerin elde kalmaması ve arz talep dengesizliğinin yaşanmaması için hayata geçirilecek bu model ile belirlenen 941 tarım havzasının ürün listeleri Bakanlık web sayfasında (www.tarim.gov.tr/BUGEM) yayınlandı.

Konu hakkında açıklama yapan Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet MURAT;

"Havza bazlı destekleme modeli kapsamında, Ülkemizde arz açığı bulun an, stratejik öneme haiz, ve bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi - sağlığı ve hayvansal üretim açısından önem arz eden buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı, patates, soğan (kuru) ve yem bitkilerinden oluşan 21 ürün bazında değerlendirme yapılmıştır.

Söz konusu ürünlerle ilgili olarak istatistiki veriler, ekim nöbeti (münavebe), iklim, toprak ve topografya, su kısıtı verileri (mevcut su potansiyeli ve bitki su tüketimi), il ve ilçelerdeki kamu, STK ve üniversitelerin teklifleri dikkate alınarak 1 milyardan fazla verinin yer aldığı Karar Destek Sistemi sonucunda dağılım belirlenmiştir.

Bakanlığımızın uygulamış olduğu destekleme modeli ile stratejik ürünleri ön plana çıkarmış olmanın yanında arz talep dengesine uygun ekimin de bir nevi önü açılmış olmaktadır. Üreticilerimizin gerek destek gerekse coğrafi uyum açısından belirlenen ürünlere yönelmesi karlılığı ve verimi olumlu olarak arttıracaktır" dedi.

 

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli Kapsamında Bolu İlinde Desteklenen Ürünler aşağıdaki gibidir;

Dörtdivan Arpa, Buğday, Nohut, Yem Bitkileri, Patates

Gerede Arpa, Buğday, Nohut, Yem Bitkileri

Göynük Arpa, Buğday, Kuru Fasulye, Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri,

Yulaf, Fındık

Kıbrıscık Arpa, Buğday, Çeltik, Nohut, Yem Bitkileri

Mengen Arpa, Buğday, Mısır (Dane), Kuru Fasulye, Nohut, Yem Bitkileri, Yulaf

Merkez Arpa, Buğday, Mısır (Dane), Kuru Fasulye, Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem

Bitkileri, Yulaf, Patates

Mudurnu Arpa, Buğday, Nohut, Yem Bitkileri, Yulaf, Fındık, Patates

Seben Arpa, Buğday, Çeltik, Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Yulaf,

Patates

Yeniçağa Arpa, Buğday, Nohut, Yem Bitkileri, Yulaf

Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

''