T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Topraksız Çilek Serasına Ziyaret

Yayın Tarihi : 10.6.2021
​Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet MURAT, ilimiz merkez ilçe okçular köyünde faaliyet gösteren Özşahin Tarım işletmesine ait topraksız çilek üretim serasını ziyaret etti.
Sebze ağırlıklı üretim modelinden çilek ağırlıklı üretim modeline geçiş yapan işletme sahibi Serdar ÖZŞAHİN eşliğinde işletmede incelemelerde bulunan İzzet MURAT,
Alternatif Ürünlerle Kazanan Bolu Olacak
Konu hakkında açıklama yaptığı açıklamada;
"İl Müdürlüğümüz, bakanlığımız ve devletimiz alternatif ürünlere oldukça önem vermektedir. Özellikle birim alandan yüksek kar getiren alternatif ürünlerle önemli bir katma değer sağlayarak kazanan Bolu olacaktır. Bilindiği üzere seralarımızın temel amaçlarından biri olan birim alandan maksimum verim, karlılık ve daha uzun bir üretim sezonu sağlamaktır. Bunu çilek vb. tüketimi ve pazarı iyi olan alternatif ürünlerle zenginleştirmek başarıyı üst düzeye çıkarmaktadır.  
Topraksız Kırmızı Altın Üretimi Fark Yaratacaktır
Üreticimiz radikal bir kararla sebze ağırlıklı işletmesinden günümüzde kırmızı altın, kırmızı elmas gibi isimlerle de popüler olan çilek üretiminin yenilikçi ve modern tarzı olan topraksız versiyonuna yönlenmiştir. Topraksız tarım topraklı tarıma göre;

  • Toprağı uygun olmayan yerlerde tarımsal üretim,
  • Erkencilik, verim ve kalite artışı,
  • Bitkilerin kontrollü beslenmesi,
  • Su ekonomisi ve kontrolü,
  • Enerji ve iş gücünün azaltılması,
  • Hastalık, zararlı ve yabancı ot kontrolü, vb.
gibi bir çok konuda üreticiye kolaylık ve avantaj sağlayarak ilimizde fark yaratacaktır.
İlimiz Adına Örnek Teşkil Edecektir
2000 m² kapalı kurulu alanı olan işletmemiz topraksız tarım metodu ile albion cinsi çilek üretimi gerçekleştirmekle birlikte, ilimiz üreticilerine de güzel bir örnek teşkil edecektir. İşletmemizin yatırımlarının hayırlı, bereketli ve kazançlı olmasını temenni ediyor başarılarının devamını diliyorum" dedi.
İşletme ziyareti karşılıklı iyi niyet ve başarı dilekleri ile son buldu. Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl /İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.