T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yem Bitkileri Yüzleri Güldürüyor

Yayın Tarihi : 24.6.2021
​Bolu İlinde Yem Bitkileri Yetiştiriciliğini geliştirme projesi kapsamında ekilen bitkilerin gelişimi mevsim normallerinin üzerinde seyreden yağışlarında etkisiyle üreticilerin yüzlerini güldürüyor.

Sahada üreticileri ziyaret eden İl Müdür Yardımcısı Hasan TAŞ, "Atıl arazilerin değerlendirilmesi ve kaliteli kaba yem ihtiyacının sağlanması amacıyla dağıtımını yaptığımız macar fiği ve yem bezelyeleri gelişimleri ve verimleriyle üreticilerimizi mutlu etmektedir" ifadelerinde bulundu.

Konu hakkında açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet MURAT;

"Ülkemizde mevcut kaba yem kaynakları hayvan varlığımızın ihtiyacını karşılamada yetersiz kalmaktadır. En önemli yem kaynağını oluşturan mera alanlarının zamansız ve aşırı otlatma gibi nedenlerle verimi ve kalitesi oldukça düşmüştür.

İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve İl Özel idaremiz destekli özellikle atıl tarım arazilerine ekilmek üzere "Yem Bitkileri Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi" kapsamında üreticilerimize macar fiği ve yem bezelyesi tohum dağıtımı gerçekleştirmiştik. Üreticilerimizin girdi maliyetlerini azaltmanın yanında ilimizde yem bitkisi ekiliş alanlarının da arttırılmasının hedeflendiği proje kapsamında ekimi yapılan yem bitkilerinin gelişimi mevsim normallerinin üzerinde seyreden yağışların da etkisiyle üreticilerimizin yüzünü güldürmektedir.

Projeye desteklerinden dolayı başta Sayın Valimiz Ahmet ÜMİT olmak üzere, Bakan yardımcımız Sayın Fatih METİN, değerli Bolu Milletvekillerimiz Arzu Aydın ve Fehmi KÜPÇÜ, İl Özel İdaremize ve emeği geçenlere kurumum, şahsım ve üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum" dedi.

Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.