T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bolu Patatesinde Hasat Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 8.9.2021
​Bolu çiftçisinin gözbebeği adıyla, tadıyla fark yaratan patateste hasat dönemi devam ediyor.  Küçükberk köyünde üreticimiz İlhami GÜNGÖR'e ait yaklaşık 12 dekar alanda gerçekleştirilirken hasattaki ürün kalitesi, yapısı ve verimi ile göz doldururken fiyatlar da memnuniyetle karşılanıyor.
Konu hakkında açıklama yapan Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet MURAT;
"Bolu çiftçisinin olmazsa olmazı ve her yıl yaklaşık 40 bin dekar ekiliş alanıyla patatesimizde hasat dönemi devam ediyor. İçerisinde bulunduğumuz pandemi süreci bütün gıdaları olduğu gibi mutfaklarımızın vazgeçilmezi patatesi de stratejik bir noktaya getirmiştir. Çiftçimizin bir tohumla başlayan yolculuğunun nihayetinde Bolu için hasat zamanı gelmiş, verilen emeklerin, dökülen alın terinin karşılığını bulacağı zaman dilimi gelmiş bulunmaktadır. Tarladan toplanan ürünler tüketiciye sunulmak üzere hazırlanmaktadır. Temennimiz gerek üreticimiz gerekse de tüketicimizin memnuniyeti olmakla birlikte hasat sezonunun özellikle üreticilerimize bereketli ilimize ve ülkemize hayırlı olmasıdır" dedi.
Ekilen cinslere ve ekim zamanına bağlı olarak hasat zamanı değişkenlik göstermekle beraber Bolu patatesinde hasat devam etmektedir. Ekilen tohumluğun çeşidine bağlı olarak 2-4 ton dekardan verim beklenmektedir.
Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.