T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürü İzzet MURAT ASOF Yarışma Sahasını Ziyaret Etti

Yayın Tarihi : 10.9.2021
​Bolu İl Müdürü İzzet MURAT, pandemi şartları sebebiyle geçtiğimiz yıl yapılamayan ve bu yıl gölköyde tekrar düzenlenen  ASOF Türkiye 2021 Sportif Sazan Balığı Yakalama yarışmasını yerinde ziyaret etti.
Ziyarette DSİ 53. Şube Bölge Müdürü Kazım DOĞRU, İl Müdür Yardımcısı Fahri TETİK, İlgili şube müdürü ve teknik personel de yer aldı.
Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet MURAT;
"Gölköy Sulama Barajı'nda gerçekleştirilen yarışmada, farklı illerden 26 takımdan 93 yarışmacı yer almaktadır. Kurumumuz her sene olduğu gibi yarışmada gözlemci olarak yer alarak tutulan balıkların uygunluğunu ve ölçülerini kontrol etmektedir. Katılımcılar, gölden yakaladıkları balıkları boy ve ağırlıklarını ölçtükten sonra yeniden suya bırakmaktadır. 1,5-3 kg aralığındaki anaç özellikli pullu sazanlar DSİ'den devraldığımız üretim istasyonumuzda değerlendirilmek üzere havuzlarımıza alınmaktadır.
Hepimizin arzuladığı gibi amacımız bu vb. etkinliklerin artarak devam etmesidir. Sularımızdaki canlı popülasyonu korumamız gereken önemli bir değerdir. Kurumumuz ve federasyonumuzda bu doğrultuda birlik içerisinde hareket etmektedir. Buradan katılımcılara başarılar diliyorum. Sizleri sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum" dedi.
ASOF Başkanı Serkan İNANÇ; Pandemi sebebiyle 1 yıl ara verilen yarışmamızla tekrar Bolu'da olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Burada yakalanan balıkların zarar görmeden ölçümü ve tartımının yapılmasının ardından suya bırakıldığını ifade ederek, "Buradaki balıklar bizim için çok değerli. Takım, yakaladığı balığı öldürürse diskalifiye oluyor." dedi.
6-11 Eylül tarihleri arasında düzenlenen yarışmada Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Mukadder GÜLER ve Fikret ÖZCAN gözlemci olarak yer alacak olup ödül töreni  11 Eylül Cumartesi günü saat 12.00'de yapılacaktır.
Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.