T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Üreticilerimiz İçin 2024 ÇKS Başvuruları Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 6.09.2023
​2024 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları 1 Eylül itibari ile başlarken son başvuru tarihi 2 Ocak 2024'tür.
Tarım politikalarının oluşturulması ve çiftçilere ait tarımsal faaliyetlerin kayıt altına alınması amacıyla oluşturulan ÇKS kapsamında üreticilerimiz tarımsal desteklerden de faydalanmaktadır.
Üreticiler ÇKS başvurularını arazilerinin bulunduğu yerdeki Bakanlık İl ve İlçe müdürlüklerine giderek veya e-Devlet Kapısı üzerinden yapabileceklerdir. E-Devlet Kapısı'nda başvuru imkanından, geçmiş yıllarda ÇKS'ye kayıtlı olan ve arazi bilgilerinde değişiklik yapmayan üreticilerimiz yararlanabilmektedir.
Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) 2024 üretim yılı için başvuruda bulunan çiftçilerimiz, ürün güncelleme başvurularını da 2024 yılı Şubat ayı içerisinde e-Devlet üzerinden ya da İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri üzerinden gerçekleştirilebilecektir.
İlk defa ÇKS'ye kaydolacak veya geçmiş başvurusundaki arazi bilgilerinde değişiklik yapacak üreticilerimizin İl ve İlçe müdürlüklerine başvuru yapması gerekmektedir.
Bunun yanında Tarım ve Orman Bakanlığının dijital dönüşüm hamleleri kapsamında uygulamaya aldığı "TARIMCEBİMDE" mobil uygulaması da üreticilerin iş ve işlemlerini kolaylaştırmaktadır.
Bu kapsamda üreticilerimiz uygulamaya girerek, "e-Devlet Hizmetleri" sekmesinden kayıt işlemlerini gerçekleştirebiliyor.
Söz konusu uygulama, ürün bildirimi ve desteklemeler başta olmak üzere çeşitli konularda da çiftçilerimize kolaylık sağlamaktadır.
Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.