T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Karakılçık Çeltik Alanlarında Hastalık ve Zararlı Kontrolleri Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 6.10.2023
​Kıbrıscık ve Seben ilçelerimizdeki karakılçık çeltik alanlarında; hastalık ve zararlı kontrolleri gerçekleştirildi.  Ayrıca üreticilerimiz yetiştiricilik ve kültürel bakım konularında bilgilendirildi.
Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü Zekeriya AR;
“Son yıllarda meydana gelen iklim değişiklikleri ve uygun hava koşullarının da etkisi çeltik ekim alanlarında olumsuzluklara sebep olabilmektedir. İlimizin coğrafi işaretli ürün markalarından biri olan Kıbrıscık Karakılçık Çeltik ekim alanlarında hastalık ve zararlı kontrol kontrol çalışmalarımız periyodik olarak devam etmekle birlikte yetiştiricilerimiz de karşılaşmış oldukları olumsuzluklar hususunda il/ilçe müdürlüklerimiz ile irtibatta olmalıdır. 
Kontrol çalışmalarımızın yanında teknik personelimizce üreticilerimize bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirilmektedir.
Herhangi bir olumsuzlukta üreticilerimiz gereksiz ilaçlama vs. kaçınmalıdır. Doğadaki diğer canlıların yaşamlarına etki etmemek açısından olası ilaç kullanımlarında uzman personelimizce tavsiye edilen ürünler kullanılmalı, İl Müdürlüğümüz duyuruları ve önerileri doğrultusunda hareket etmeleri önem arz etmektedir" dedi.
Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.