T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kahverengi Kokarca Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Yayın Tarihi : 2.11.2023
​Türkiye'de varlığı ilk defa 2017 yılında tespit edilen ve fındık, elma, ceviz, armut, mısır, fasulye, domates, biber, patlıcan gibi birçok üründe zarar yapan istilacı bir tür olan Kahverengi Kokarca (Halyomorpha halys) zararlısı ile ilgili Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı Salonunda 31/10/2023 tarihinde bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi Erdoğan AYAN, Ziraat Yüksek Mühendisi Tuğba AKDENİZ FIRAT, İl ve İlçe Müdürlüklerimiz teknik personelinin katılımı ile düzenlenen toplantıda Zir. Yük. Müh. Erdoğan AYAN tarafından “Kahverengi kokarcanın tanımı, yaşayışı ve mücadelesi" konulu eğitim verildi.    Özellikle sonbaharda kışlaklara yani evlere, balkonlara, odunluklara ve benzeri kapalı alanlara gelen zararlı ile yapılacak olan mekanik mücadelenin (erginlerin toplanıp imhası) önemi üzerinde duruldu.
Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.